Jdi na obsah Jdi na menu
 


Samopal MP40

Obrazek

Obrazek

Málokdo asi tuší, že název, který tento samopal provází ( Schmeisser ) je názvem mylným, poněvadž Hugo Schmeisser se nikdy na vývoji této zbraně nepodílel. Ve skutečnosti byl konstruktér MP38 a MP40 Heinrich Vollmer.
Samopal MP 40 ( Maschinenpistole 40 ) vyvinula firma Erma ( Erfurter Maschinenfabrik ) v Suhlu. Přímým předchůdcem byl samopal MP38, jenž je charakteristický svými frézovanými, podélnými drážkami na vnějším povrchu pouzdra závěru. MP40 se vyráběla i v jiných firmách a to C.G. Haenel v Suhlu a Steyr-Daimmler-Puch ve Štýru. Některé díly vyráběly také další firmy v Německu. Příkladem to jsou firmy Gebrüder Merz či National Krupp Registrierkassen.
Vzhledem k tomu, že německá armáda rychle potřebovala efektivní pěchotní zbraň, byl tento samopal naprosto ideálním řešením pro svou jednoduchou výrobu a množství, jenž výše zmíněné firmy mohly v krátké době dodat bojujícím vojákům na frontě. Celkem bylo v letech 1940 - 1944 vyrobeno 1 047 100 těchto samopalů.
Samozřejmě, že i tato zbraň měla své mouchy a frontoví vojáci mnohdy dávali přednost kořistním zbraním, například velmi oblíbený byl na východní frontě samopal sovětské výroby PPŠ 41 Špagin. Ale i přes své nedostatky se MP 40 těšil významné úloze od dob svého vzniku až po konec války. Mnohdy byl MP 40 používán i ve vojenských konfliktech po roce 1945, ale už nikdy v tak masovém měřítku jako tomu bylo v letech 2. světové války.

Technická data:
Ráže: 9 mm Parabellum (Luger)
Celková délka s vyklopenou ramenní opěrkou: 856 mm
Celková délka se sklopenou ramenní opěrkou: 626 mm
Délka záměrné: 456 mm
Délka hlavně: 250 mm
Kapacita zásobníku: 32 nábojů
Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 4120 g
Teoretická kadence: 400 ran/min

Německá samonabíjecí puška G-43

Obrazek

Tato bezesporu skvělá zbraň má svůj původ v předchozím modelu G-41(W), který vyráběla firma Walther a BLM (Berlin-Lübecker Maschinenfabrik). Jelikož požadavky armády byly podstatně náročnější než splňovala zmiňovaná G-41(W), muselo dojít k hledání nového řešení.
Po mnoha testech technici firmy Walther nalezli zalíbení v systému sovětské SVT-40. Není také divu, tyto pušky se výtečně osvědčili v praxi a tak si zřejmě konstruktéři od Walthera položili otázku - "nač se dobývat do dveří, které byly již otevřeny". O budoucí konstrukci a systému nové zbraně tak bylo rozhodnuto, stejně jako o předání do sériové výroby.
Jak je určitě známo, v roce 1943 bylo Německo soustavně bombardováno a tudíž bylo potřeba výrobu rozdělit do několika zbrojních závodů. Bylo rozhodnuto, že to budou firmy Walther (ac), BLM (duv od 1945 qve) a Gustloff-Werke (bcd). Jak píše autor článku, ze kterého jsou čerpány tyto informace, je méně známo, že firma Gustloff-Werke vyráběla pušky v KL Buchenwald a firma Walther využívala zbrojní závod SS při KL Neuengamme. Zároveň si tyto dvě firmy nechaly dopracovávat pouzdra závěrů u francouzské firmy Manufacture National d'Armes de Saint-Étienne (WaA134).
Jak se blížil konec války a spojenecké bombardování bylo čím dál tím více intenzivnější, docházelo i k ničení cílů menších významů, než byly obrovské koncerny na výroby těžkých zbraní. Vyjímkou nezůstal ani závod v Buchenwaldu. V rozbombardované továrně již nebylo možno dál po náletu pokračovat ve výrobě a tak se stalo, že se produkce G-43 zastavila na několik měsíců. Do té doby se podařilo vyrobit a vyexpedovat pouze cca 40 500 kusů pušek G-43. Nutno ještě dodat, že tento nálet, který tak tvrdě ochromil výrobu, proběhl ke konci léta roku 1944.
Po již zmiňovaných několika měsících prodlevy ve výrobě byla produkce obnovena a do konce války se tak stačilo vyrobit na 462 000 kusů samonabíjecích pušek G-43.
A jakéže G-43 našla uplatnění v armádě během válečných let? Vzhledem k tomu, že nebyla vyráběná v tak masovém měřítku jako některé ostatní pěchotní zbraně, nemohlo zákonitě dojít k tomu, že by nahradila například opakovací pušku K98k. Určitě si ale našla uplatnění a místo jak u řadových vojáků, kteří měli to štěstí tuto zbraň vlastnit, tak zejména mezi armádními odstřelovači. Právě pro potřeby odstřelovačů byla G-43 doplňována optickými mířidly a brzy se tak stala vážným konkurentem pro odstřelovačskou verzi K98k. Ovšem nikdy jí nevytlačila z pozice pomyslné jedničky a to už vzhledem k nepoměru ve vyrobených kusech. Nicméně si G-43 vydobyla velkou oblíbenost a to i navzdory malé produkci výrobních závodů.
A co říci závěrem? Snad jen, že G-43 je dnes pravým klenotem ve sbírkách druhoválečných střelných zbraní a dodnes zaujímá své čestné místo i na poli sportovní střelby.

Technická data:
Ráže: 7,92x57mm
 Celková délka: 1015 mm
 Hmotnost: 4.3 kg
 Kapacita zásobníku: 10 ran

 

automatická puška STG 44

Obrazek

Obrazek

Automatickou funkci zbraně zajišťoval mechanismus s odběrem prachových plynů a ke střelbě puška používala krátký, v porovnaní s jinými, poměrně málo výkonný náboj ráže 7,92 x 33 kurz, avšak postačující k účinné střelbě do vzdáleností 400m, na níž probíhá většina střetnutí na bojišti. Nižší výkon náboje umožňoval udržet zbraň ve směru zamíření i při střelbě dlouhými dávkami. Do konce války bylo vyrobeno 425 977 kusů.I když němci přišli s vynikajícími zbraněmi odvrátit prohru ve válce se už nepodařilo.

Technická data:
Ráže: 7,92x33 mm
Délka zbraně:94cm
Rychlost střely při výstřelu:685m/s
Dostřel zbraně:400m-EFEKTIVNÍ
Kapacita zásobníku: 30 nábojů
Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 5220 g

 

MG 34

Obrazek

Obrazek

Němečtí konstruktéři přišli s revoluční koncepcí tzv. univerzálního kulometu, čili zbraně, kterámůže podle potřeby sloužit jako těžký kulomet na trojnožce i jako lehký se sklopnou dvojnožkou. Kulomet MG-34 (Maschinengewehr 34) této konstrukce se velmi osvědčil později za 2. světové války.MG 34 se se svým dostřelem 1800m stal velmi nebezpečný pro nepřátelskou pěchotu a jezdectvo.Byl součastí některých pancéřových vozidel i tanků,ale i letadel.Kulomety měli velký význam při obraně pozic,pro jeho obsluhu bylo potřeba více vojáků.

Jeden kus se vyrovnal stočlennému oddílu vojáků s puškami a jedna kulometná četa dokázala zamezit pohybu nepřítele na rozsáhlé ploše, a to dokonce i v případě, že obsluha neviděla na cílovou oblast.

Technická data:
Ráže: 7,92mm
Délka zbraně:122cm
Rychlost střely při výstřelu:756m/s
Dostřel zbraně:1800m
Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 12,1kg

Kapacita zásobníku: bubnový50nábojů sedlový75nábojů

 

MG 42

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Maschinegewehr 42 byl navržen, aby vystřídal starší typu MG 34. Oproti němu měl výhody snazší údržby v polních podmínkách a především rychlejší a levnější výroby díky lisovaným dílům.

Rychlost palby dosahující 1200 ran za minutu dodala zbrani velmi ničivý charakter.MG 42 byla velmi účiná zbraň při obraných bojích.Zbrojila se jimi obňená technika,bunkry a opevnňení,k jeho obsluze byla zapotřebí skupinka vojáků.Kvalita německých kulometů měla značný podíl na věhlasu, které získaly Waffen SS v průběhu pozdějších etap druhé světové války ve slavných obranných bojích. Němci vskutku vymysleli účinnou obranou taktiku, jejíž základ ale tvořila právě palebná síla MG 34 a MG 42.Počet nábojů byl určen podle toho kolik bylo nábojů v pásu.

Technická data:
Ráže: 7,92mm
Délka zbraně:122cm
Rychlost střely při výstřelu:755m/s
Dostřel zbraně:2000m
Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 11,5kg


Pistole Luger P.08
 

Obrazek

Georg Luger vylepšil Borchardtovu konstrukci a tím dal vznik sérii pistolí s původním označením Parabellum , které které pocházelo z telegrafní adresy výrobce.rané modely střílely náboji ráže 7,65mm Parabellum, ale v roce 1908 Luger upravil nábojnici tak , že její krček roztáhl pro střelu ráže 9mm.Současně postavil pro nový náboj i pistoli.Model P.08 používá stejný systém kloubového uzamčení závěru jako Borchardt,u nějž hlaveň i závěr provádějí nejprve krátký zákluz společně.Poté najede střední čep kloubu na šikmé rampy a prolomí se směrem vzhůru, čímž dojde k odemčení závěru, a závorník může pokračovat vzad samostatně.Pistole Luger okamžitě dosáhla úspěchu.Německá armáda ji zavedla do své výzbroje, v níž zůstala až do roku 1943.V obou světových válkách patřila k nejrozšířenějším zbraním vůbec a získala si pověst, kterou si možná ani nezasloužíla. Na snímku je pistole ze zbrojovky Mauser z roku 1940.
DÉLKA:222mm
HMOTNOST:850g
RÁŽE:9mm Luger
KAPACITA:8 nábojů
ÚSŤOVÁ RYCHLOST:cca 350m/s

 


 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 18. 1. 2022 22:13)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Record blood weight (hypertension)

(ASoarmagenreni, 1. 10. 2018 17:51)

Compression est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-prix-belgique-maroc/

Rare Ancient Indian Plant Resets Blood Weight

(Aprairubcurl, 21. 8. 2018 17:11)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-sur-paris/

pls

(radek, 31. 7. 2010 16:40)

napiš něco o Mp41 nic nemůžu najít dík :)